Koronavirüs kapsamında yaşanan olumlu gelişmelerin ardından, alınan önlemler ve getirilen kısıtlamaların bir kısmı da esnetilmeye başlandı. Herkesin merakla beklediği yurt içi ulaşım kısıtlamalarının kalkmasından önce ise; Sağlık Bakanlığı alınan önlemler kapsamında yeni bir sisteme geçileceğini açıkladı. Bundan sonra uçak, tren ve otobüs yolculuklarının ancak HES kodu ile yapılabileceğinin açıklanmasının ardından yolculuk yapmak isteyenler de yeni uygulamanın detaylarını merak etmeye başladı.

 
 
Biz de hem SMS hem de uygulama üzerinden alınabilen HES kodu hakkında merak edilenleri sizin için bir araya getirdik.
 

HES Kodu Nedir?

HES kodu, Covid-19 sürecinde otobüs, tren ya da uçak ile yapacağınız seyahatlerde kullanacağınız, zorunlu olan bir uygulamadır.
 

HES Kodu Neden Kullanılmalı?

Tren uçak bileti almak için gerekli olan HES kodu uygulamasının amacı, yolculuk yapanların COVID-19 konusunda bir risk taşıyıp taşımadığını izleyebilmek. Bu uygulama ile hem risk gösteren kişilerin yolculuk yapılmasına izin verilmiyor hem de olası bir vaka durumunda bu kişilerin temas ettiği kişiler tespit ediliyor. Yapılan bu uygulama sayesinde ise tüm vatandaşların sağlığının korunması amaçlanıyor.
 

HES Kodu Nereden ve Nasıl Alınır?

HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya SMS göndererek alabilirsiniz. Kodunuzu almak içinse aşağıdaki şekilde ilerlemenize gerekiyor.
 
HES Kodu, Mobil Uygulama Üzerinden Nasıl Alınır?
 
HES kodu almak için öncelikle telefonunuza Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. APP Store ya da Google Play üzerinden indirebileceğiniz Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden birkaç adımda kolayca kodu alabilirsiniz.
 
Uygulamaya giriş yapıp istenen bilgileri tamamladıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” başlığını tıklamanız gerekiyor.
Bu alana giriş yaptıktan sonra “Yeni Kod Ekle” kısmına girdikten sonra kod işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
Bu alanda seyahat edeceğiniz tarihe uygun şekilde tarih belirlemenizde fayda var. Örneğin bilet alırken seyahat tarihinizden sonra 7 gün daha geçerliliği bulunan bir kodunuzun olması gerektiğini unutmayın.
 
HES Kodu SMS ile Nasıl Alınır?
 
HES kodu almanın bir diğer yolu da SMS ile kod talep etmek. Birkaç adımda yine hızlıca alabileceğiniz SMS yöntemini kullanırken birkaç konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle SMS gönderirken sizden istenen bilgileri yazarken arada boşluk bırakmanız gerekiyor. Kodu almak içinse HES yazıp, aralarda boşluk bırakarak TC kimlik numarasını, kimlik seri numarasındaki son 4 haneyi ve kod paylaşım süresini (gün sayısı olarak belirtilmeli) yazdıktan sonra 2023’e kısa mesaj atmanız yeterli.
 
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar Uygulaması, Koronavirüs süreci boyunca yaşanan gelişmeleri takip edebileceğiniz bir uygulama. Akıllı telefonunuza kolayca indirebileceğiniz uygulama üzerinden telefon numaranız ile doğrulama yaparak Koronavirüs hakkındaki son güncellemelere kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinden sağlığınızla ilgili yöneltilen sorulara vermeniz halinde bazı sağlık yönlendirmeleri de yapılıyor. Ayrıca uygulama içindeki haritayı inceleyerek eczane, hastane ve market gibi noktaları kolayca ulaşmanız da mümkün.
 
Uygulamanın en güzel özelliklerinde biri de “Ailem” başlığı altından yakınlarınızın bilgilerini ekleyebilmeniz. Bu alan üzerinden eklediğiniz yakınlarınızın onay vermesi halinde onların konum bilgilerini görebilir ve bulundukları bölgelere göre risk durumlarını inceleyebilirsiniz.
 
 
 

 

HES Kodu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

HES kodu uygulaması ne zaman başlıyor?
 
Seyahatlerde tüm yolcuların güvenliğini sağlamak amacıyla hayata geçirilen HES kodu uygulaması başladı. Otobüs, tren ve uçak satışlarının açılmasıyla beraber tüm biletleme işlemlerinde HES kodunu kullanabilirsiniz.
 
 
HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçiyor mu?
 
HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçmiyor çünkü seyahat izin belgesi ile aynı özellikleri taşımıyor. İzin verilmesi halinde HES kodu ile uçak, otobüs ve tren ile yolculuk yapılabilirken, özel aracıyla seyahat edenlerin yetkili kurumlardan seyahat izin belgesi alması gerekiyor.
 
 
HES kodu olanlar seyahat edebilir mi?
 
Sağlık durumu elverişli olup HES kodu alanlar; otobüs, tren ve uçak ile şehirler arası yolculuk yapabiliyor. Ancak sağlık durumunda değişiklik tespit edilenlerin ulaşımlarında bazı kısıtlamalar uygulanabiliyor.
 
 
Seyahat etmek için HES kodu dışında almam gereken başka bir belge var mı?
 
Otobüs, tren ve uçak yolculuğu yaparken HES kodu dışında başka bir belge talep edilmemektedir. Özetle bu yolculuklarda sağlık raporu ya da seyahat izin belgesine ihtiyacınız yoktur.
 
 
HES kodunun süresi var mı? HES kodu geçerlilik süresi nedir?
 
HES kodu belirli bir süre için verildiği gibi süresiz şekilde de verilmektedir. Süreli verilen kodların seyahat tarihinizi kapsamasının yanı sıra seyahat günü itibariyle en az 7 gün daha geçerliliğini koruması gerekir. HES kodu seyahat tarihinizle uyumlu olmaması halinde yeni kod almanız gerekir.
 
 
HES kodu kimler için geçerli? HES kodunu herkes alabilir mi?
 
HES kodu otobüs, uçak ve trenle seyahat eden TC vatandaşları tarafından kullanılmaktadır. Sağlık koşulları elverenler Hayata Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden ya da SMS yoluyla HES kodu alabilir.
 
 
HES kodu paylaşım süresi nedir?
 
HES kodu paylaşım süresi, kodu talep ettiğiniz anda seçiminize göre belirlenir. Seçiminizi belirli bir tarihe kadar yapabileceğiniz gibi süresiz şekilde de HES kodu talebinde bulunabilirsiniz. Süreli kodlarla bilet alırken kodunuzun yolculuk süresinden sonra, en az 7 gün daha geçerli olmasına dikkat etmeyi unutmayın.
 
 
HES kodumun süresi bitti. Yeniden alabilir miyim?
 
Evet, HES kodunuzun süresi biterse aynı şekilde mobil uygulama üzerinden ya da SMS göndererek kod talebinde bulunabilirsiniz. Sağlık durumunuzun uygun bulunması halinde yeniden HES kodu alabilirsiniz.
 
 
 
HES kodunu geçerlilik tarihinizin bitmesi halinde sürekli şekilde alabilirsiniz. Eğer bir sonraki yolculuğunuz için yolculuk tarihinden sonra 7 gün daha geçerliliği olan bir kodunuz varsa yeni kod almanıza gerek yoktur.
 
 
HES kodu ile özel araçla seyahat edilebilir mi?
 
HES kodu yalnızca otobüs, tren ve uçak ile yapılan yolculuklarda kullanılmaktadır. Özel araçlar ile yapılan seyahatlerde HES kodu kullanılmamaktadır.
 
 
HES kodu otobüs yolculuğunda geçerli mi?
 
HES kodu otobüs yolculuklarında da geçerlidir. Ancak seyahat sırasında kod geçerlilik tarihlerine dikkat edilmelidir.
 
 
Aynı araç içinde her yolcunun HES kodu alması gerekiyor mu?
 
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre HES kodları kişiye özel olarak tanımlanacaktır. Tekil şekilde verilen kodlar ilgili yolcu tarafından kullanılacak olup aynı araçtaki her yolcunun kendine ait bir kodu olması gereklidir.
 
 
HES kodu hangi illerde geçerli? (Hangi illere seyahat ederken HES kodu zorunlu?)
 
HES kodu şehirler arasında yapılacak tüm uçak, otobüs ve tren yolculukları için gereklidir. Tüm iller arasında yapılacak yolculuklar için bilet alırken HES kodunuzu bildirmeniz gereklidir.
 
 
Yurt dışı seyahatleri için HES kodu almam gerekiyor mu?
 
Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre HES kodu yalnızca şehirler arası ulaşımlar için geçerlidir. Kıbrıs da dahil olmak üzere HES kodu ile yurt dışı seyahati yapılamamaktadır. Yurt dışı seyahatlerindeki kısıtlamaların kalkması halinde seyahat ile ilgili yapılacak yeni açıklamalar takip edilmelidir.
 
 
Uçak bileti almak için HES kodu almak zorunda mıyım?
 
Evet, uçak biletini ancak geçerlilik süresi uygun olan HES kodunuz ile satın alabilirsiniz. Ayrıca HES kodunuzun uçuş tarihinden sonra 7 gün daha geçerli olması gerekir.
 
 
Uçak bileti satın alırken HES kodunu nereye girmem gerekiyor?
 
Uçak bileti satın alırken öncelikli olarak uçuş tarihini seçmeniz gerekiyor. Ardından size en uygun olan uçuşu seçmelisiniz. Bu bilgileri doldurduktan sonra uçuş yapacak kişinin kişisel bilgilerinin yanı sıra HES kodu istenmektedir. Bu aşamada HES kodu girişini yapabilirsiniz. Tüm hava yollarının karşılaştırmaları fiyatlarını gördükten sonra size en uygun uçuşu bulmak içinse Ucuzabilet.com’u ziyaret edebilirsiniz.
 
 
HES kodu uygulaması başlamadan uçak bileti satın aldım. HES kodunu nasıl kullanacağım?
 
Daha önce satın alınan biletler için HES kodunun online check-in sırasında verilmesi gerekmektedir. Uçuşunuzdan 48 saat önce online check-in işlemi yaparken kişisel bilgilerinizle beraber HES kodu bilginizin girişini de yapabilirsiniz.
 
 
HES kodu için yaş sınırı bulunuyor mu?
 
HES kodu almak için bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak 0-2 yaş arasındaki bebekler için HES kodu zorunlu değildir.
 
2022 YILINDA SAĞLIK BAKANLIĞININ ALDIĞI YENİ KARARLAR 
 

İşte alınan kararlar;

  • Artık açık hava da maske kullanmak zorunda değiliz.
  • Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse, maske takmak şart değil.
  • Yeni dönemde HES uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ya da kuruluşta girilişte HES kodu uygulaması yapılmayacak.
  • Hastalık belirtisi olmayan kişilerden test istenmeyecek.
  • Okullarda 2 vakanın çıkması durumunda karantina uygulaması olmayacak.
  • Yurt içi uçuşlarda Hes kodu uygulaması ve aşı şartı kaldırıldı.
  • Yurt dışı uçuşlarında aşı şartı ve pcr testi bazı ülkelerin kurallarına göre devam etmektedir.
 

 

 

Send Whatsapp Message