TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN TAPINAK: ŞANLIURFA GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ TARİHİN SIFIR NOKTASI


Yerleşim yeri olarak kullanılmadığı bilinen ve tapınmaya hizmet eden Göbeklitepe, şaşırtıcı anıtsal mimarisiyle 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Türkiye'de de’’ 2019 Göbeklitepe Yılı” ilan edildi. Henüz küçük bir bölümü çıkarılan Göbeklitepe, yaklaşık 12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihini değiştirdi. Dünyanın bilinen en eski ve en büyük tapınma (kült) merkezi sayılan Göbeklitepe ile dinsel inanışın yerleşik yaşama geçişteki etkisi kanıtlandı.

Harran Ovası'na hakim bu tarih öncesi yerleşimin sınırlı bir bölümü kazılsa da, sıra dışı bulguları Neolitik Çağ'la ilgili pek çok bilgiyi altüst etti. Şanlıurfa'nın Örencik Köyü yakınlarındaki Göbeklitepe kazılarını 1995'te Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt başlattı ve 2014'deki ölümüne dek 20 yıl sürdürdü. Göbeklitepe; avcı-toplayıcı yaşamı, tarım ve hayvancılığa geçişi, tapmak mimarisi ve sanatın doğuşunu anlamamıza önemli katkılar sağladı. Varlığını M.Ö. 8 bin dolaylarına kadar sürdürdükten sonra terk edildi. Başka ya da benzer amaçlarla kullanılmadı.

 

 

g_beklitepe.jpg
 
 
 

DÜNYANIN EN ESKİ İNANÇ MERKEZİ

Göbeklitepe'deki en ilgilnç buluntular, boyu 6 metreyi, ağırlığı 40 tonu bulabilen 'T' formlu anıtsal dikilitaşlardır (Steller). Bu gizemli dikilitaşların 10-12 tanesi dairesel planda dizilerek araları taş duvarlar ile örülmüştür. Ortadaki bir çift karşılıklı büyük dikilitaş ile çevresindeki dikilitaşlar yuvarlak ya da oval kapalı mekânlar oluşturur. Kazılar neticesinde bu mekanların altı tanesi ortaya çıkarılmış olsa da jeomanyetik ölçümlerle bu mekanların 20'yi bulduğu biliniyor.

Dikilitaşların çoğunda insan, hayvan ya da soyut semboller var. Taşa işlenen bu en eski rölyeflerin yanı sıra üç boyutlu hayvan kabartmalarına da rastlanıyor. Gövdesinde el, kol ve parmak motifleri bulunan dikilitaşlarsa stilize insan heykelleri olarak yorumlanıyor. Karşılama bölümünden kazı alanına servislerle bir dakikada ulaşılıyor. Girişteki animasyon ve bilgilendirmeler kaçırılmayacak türden. A,B,C ve D olarak bölümlendirilen kazı alanı, yürüyüş gezi güzergahı ile çevrilmiş ve üstü kapatılmıştır.

 
 
 

HAZIR GELMİŞKEN

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'ni mutlaka ziyaret edin. Zira Göbeklitepe kazılarından çıkan görkemli sanat eserleri ve heykelcikler burada sergileniyor. Tapınak yapılarındaki leopar rölyefi, yaban domuzları, leylek, tilki, ceylan, akrep, yılan ve kafası olmayan insan kabartması dönemin inancıyla ilgili önemli bulgular. Ayrıca Göbeklitepe'nin etkileyici bir replikası da ayrı bir bölümde ziyaretçilerini bekliyor.

 

 


Topraktan tarih fışkırdı! En önemli keşif Karahantepe

Anadolu'daki arkeolojik kazıları Milliyet için değerlendiren uzmanlar Karahantepe'deki insan başlı kült odasını en önemli keşif seçti. Sayburç'taki leoparlı insan kabartması 2., Magnesia Antik Kenti'ndeki Zeus Tapınağı 3. oldu.

 

 
 
karahantepe.jpg2
 
 

İLK SIRADA

Türkiye'deki arkeolojik çalışmaların içinde 2021 yılında Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesindeki Karahantepe kazıları, çarpıcı sonuçlarıyla listenin ilk sırasına yerleşti. Kazılarda Göbeklitepe ile çağdaş olan özel yapılar ve sırtında leopar taşıyan insan heykeli ortaya çıkmıştı. Bulunan birbirinden ilginç Neolitik dönem eserleri ve heykeller, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde sergilenirkenKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katıldığı törenle dünyaya tanıtılmıştı. Bu yılın arkeolojik açıdan çok verimli olduğunu söyleyen Karahantepe Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul,kazılarla çapı 23 metreyi bulan bir binanın açığa çıkarılmasıyla büyük bir mühendisliğin izini bulduklarını belirtmişti.

 

Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa iline  İzmir, Ankara ve İstanbul illerinden direk uçuşlar ile ulaşılabilir. Türkiye’de diğer şehirlerden ise aktarmalı olarak uçuşlar bulunmaktadır.

 

 

 

 

 
 
 
 
 
Send Whatsapp Message